Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy bazalek

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Bazalka pravá je bylina, která dorůstá výšky 30–50 cm. Lodyha bazalky je čtyřhranná a v horní části je zakončena drobnými kvítky, které kvetou během celého léta. Květy bazalky jsou nejčastěji bílé barvy. Listy bazalky jsou vstřícné, ve spodní části větší a s pilovitým okrajem.
Bazalka má vysoký obsah silice a tříslovin. Bazalku lze použít pro podporu chuťi k jídlu a činnost žaludku. Bazalka účinkuje také proti nadýmání a při zácpě. Bazalkou lze léčit opruzená místa nebo ji použít ke kloktání při zánětech dásní a hrdla.

ocinum-basillicum.jpg

 

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum)
Je jednoletá až víceletá bylina z čeledi hluchavkovitých dorůstající výšky až 1m. Bylina je rozšířena do Arábie, přes Indii, Indonésii až k Polynésii.
Právě v Indii má zcela mimořádné postavení jako léčivá a rituální rostlina. Nazývá se zde tulsí či tulasí, což v hindštině znamená „nejlepší rostlina“. Bazalka posiluje víru, soucit, jasnost. Stonky bazalky se nosí jako růžence a podporují energii oddanosti. Bazalka čistí auru.
Čaj z byliny působí dobře na žaludek, ničí střevní parazity, podporuje vylučování žluče, působí proti žaludečním vředům. Bylina snižuje hladinu krevního cukru, proto ji lze podpůrně využít při léčbě diabetu. Podává se při neuralgiích a neurovegetativních potížích. Bazalka příznivě ovlivňuje imunitní systém a zvyšuje celkovou psychickou odolnost člověka.
Z pohledu moderní medicíny je bazalka posvátná velmi účinná při horečkách.

bazalka-vytrvala.jpg

 

Bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum)
Velmi aromatický druh, pocházející z východní Indie. Lze ji používat jak při vaření, tak k přípravě čajových směsí. Listy jsou aromatické i v sušeném stavu.
Pěstujeme ji jako přenosnou rostlinu - od jara do podzimu v zahradě na slunečném stanovišti a na zimu ji přeneseme do bytu, kde přezimuje. Zeminu propustná, sušší. Zvláště v zimním období je třeba omezit zálivku (přemokření může uškodit). Dobře se tvaruje řezem.

ocimum-gratissimum.jpg

 

Ocimum tenuiflorum
Roste v podobě polokeře. Dorůstá výšky 30 - 60cm. Stonek je vzpřímený, ochlupený a bohatě větvený. Protistojné listy mají zelenou barvu, oválný tvar, občas pilový okraj a délku do 5cm. Kvete fialovými květy na prodlouženém hroznu.

ocimum-tenuiflorum.jpg

 

Ocimum kilimandscharicum
Patří mezi trvalky, ovšem dokud příliš neklesne teplota. Mladé listy mají fialovou barvu.
Z bazalek patří k těm nejvíce odolným na chlad.

ocimum-kilimandscharicum.jpg

 

Bazalka americká (Ocimum americanum)
Patří mezi jednoletky. Kvete bílými nebo namodralými květy. Používá se v medicíně.

ocimum-americanum.jpg